Co jest lepsze niż YouTube, Instagram i TikTok? #wilczyspokój #8
Prawdopodobnie używasz tej aplikacji źle.
Spotify to aplikacja, bez której nie wyobrażam sobie życia. I nawet nie chodzi o słuchanie muzyki, ale dostęp do podcastów. Od kilku lat niemal codziennie korzystam z tej formy dostarczania treści do swojej mózgownicy i jestem naprawdę zaskoczony, jak wiele dobrego można dla siebie wyciągnąć, słuchając mądrzejszych i bardziej doświadczonych osób z poszczególnych obszarów życia.
Znaczącym plusem jest to, że nie jestem przyspawany do ekranu - moje oczy mi za to dziękują. Najczęściej konsumuję podcasty podczas treningów na siłowni lub podczas jazdy samochodem.
Obecnie obserwuję kilka podcastów, jednak ta lista bardzo dynamicznie się zmienia. Nie zamykam się na jedną tematykę, choć mam pewną zasadę, której się trzymam od początku.
Nie słucham podcastów kryminalnych.
I nie rozumiem dlaczego są one tak popularne.
Ale do rzeczy.
Gdybym miał wybrać moje aktualne TOP 3, postawiłbym na:
Przemek Górczyk Podcast – naprawdę mnóstwo ciekawych gości i tematów, które po prostu chłonę jak gąbka. Przemka słucham regularnie (obecnie wypuszcza 3 podcasty tygodniowo) i jestem zachwycony większością materiałów jakie produkuje. Długie, wyczerpujące, często inspirujące rozmowy.
Wojsiat Ogólnie - Dr Joanna Wojsiat w wspaniały sposób porusza mnóstwo tematów związanych z nauką, m.in: dietą, suplementami, psychologią czy aktywnością fizyczną. Praktycznie z każdego podcastu można wyciągnąć coś dla siebie. Ponadto polecam obserwować Dr Wojsiat na Instagramie. Znajdziecie tam omówienia tematów w krótszej formie pisanej, polecenia książek, linki do badań naukowych i wiele więcej.
WojewódzkiKędzierski – tych Panów przedstawiać nie trzeba. Słucham ich podcastu od samego początku, czyli jeszcze za czasów newonce. Po przejściu do Onetu, poza większą liczbą reklamodawców, nic się nie zmieniło. Rozmowy, a nie wywiady. A to spora różnica.
Poniżej lista z pozostałymi podcastami, które polecam (kolejność losowa):
Przygody Przedsiębiorców – Adrian Gorzycki | Biznes,
Co ćpać po odwyku - Juliusz Strachota, Jakub Żulczyk | Uzależnienia,
Cafe Kopalnia – Piotr Żelazny, Rafał Stec, Michał Zachodny) | Piłka nożna,
W swoim tempie. Podcast City Fit – Jacek Bilczyński | Fitness,
Szósty Set – Piotr Złoch, Filip Korfanty, Kuba Lewandowski | Siatkówka,
Elite Mentality - Cyprian Majcher | Wywiady,
Żurnalista | Wywiady,
Dział Zagraniczny – Maciej Okraszewski | Różna tematyka,
Finanse Bardzo Osobiste – Marcin Iwuć | Finanse,
Bez Tajemnic – Dymitr Błaszczyk | Wywiady,
WYWIADOWCY – Arkadiusz Bartosiak i Łukasz Klinke | Wywiady,
Tomasz Ćwiąkała – rozmowy o piłce | Wywiady,
Dudek o Historii – Antoni Dudek | Historia.
Dla mnie podcasty są w przeważającym procencie źródłem wiedzy, której nie zdobyłbym w takiej formie nigdzie indziej. Ponadto to oczywiście forma rozrywki, jednak ten podział na moim przykładzie to około 75%–25% na korzyść wartościowych/jakościowych informacji.
Co z tym zrobić?
Jeżeli jeszcze nie słuchasz podcastów, spróbuj. Być może podczas treningu czy jazdy samochodem, zamiast słuchać tych samych piosenek czy irytującego radia, znajdziesz dla siebie coś, co będzie miało pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie, pomoże rozwiązać piętrzące się problemy lub po prostu okaże się rozrywką wysokiej jakości.
Pamiętaj, że prawdopodobnie na każdy interesujący Cię temat ktoś nagrał już podcast i korzystając z wyszukiwarki możesz go znaleźć i wysłuchać.
Jest tylko jedna zasada, której musisz się trzymać.
Nie słuchaj podcastów kryminalnych.
Podcasty są niesamowitą formą komunikacji :) i gdy czytam takie podsumowanie - widzę, że ludzie bardzo cenią praktyczność tematów poruszanych przez podcasterów. Poważam. I naprawdę czasem mocno się dziwię, dlaczego tego nie stosuję. Ale mój świat jest jakiś taki niepraktyczny (z pewnego punktu widzenia), sama słucham opowieści działających na wyobraźnię, a nie na produktywność.:) I produkuję takież felietony. Oczywiście - to co opowiadam nie mieści się w żadnej szufladce i jest zdecydowanie dla niewielkiej grupki szaleńców, co jest doświadczeniem przeciekawym i otwierającym na eksperymenty. Ps. podcasty eksperymentalne - lubię przeogromnie.